Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetteki yapıştırıcı lekesini çıkarma işlemleri, özellikle el işleri veya acil durumlarda yapıştırma işiyle uğraşan kişileri yakından ilgilendirmektedir. Birbirinden farklı materyalleri yapıştırırken yaşanan aksilikler ile kıyafetlere veya diğer kumaş yapılı eşyalara bulaşan yapıştırıcı lekesi, sanıldığının aksine bazı önemli yöntemler uygulanarak kolaylıkla çıkarılabilmektedir.

Her ne kadar yapıştırıcı lekesi çıkarılması zor olarak bilinen lekelerden biri olarak görülse de kumaşta veya kumaş dokulu ürünlerde oluşan yapıştırıcı lekesini hızlı bir şekilde çıkarmanın bazı püf noktaları bulunmaktadır. Pek çok kişinin hakkında bilgi sahip olmak istediği bu konuda kumaş üzerinden yapıştırıcı lekesini çıkarmanın en etkili yolu aseton uygulamasıdır.

Kıyafetteki Yapıştırıcı Lekesini Çıkarma

Kıyafet üzerindeki yapıştırıcı lekesini çıkarma işlemlerinde aseton kullanmak sakıncalı olabilir. Kumaşın dokusuna zarar vermek istemeyenler için kıyafet üzerinden yapıştırıcı lekesini iz bırakmadan çıkarabilmek için bazı özel yöntemler bulunmaktadır. Amonyaklı suda bekletme veya asetonla kumaşa zarar vermeden silmeye çalışma gibi yöntemler dışında etkili olan taktikleri uygulamak isteyen kişiler için yapıştırıcı lekesini çıkarmada şu yöntemler olumlu sonuçlar verebilmektedir:

  • Kıyafet üzerindeki uhu ya da yapıştırıcı lekesinin üzerine bol miktarda elma sirkesi döküp, bir bezle silin ve daha sonra bol suyla durulayın.
  • Uhu ya da diğer yapıştırıcıların lekesinin oluştuğu kıyafet üzerindeki bölgeyi ilk olarak limon kolonyası ile silebilirsiniz. Bu uygulama sırasında temiz bir beze limon kolonyasını dökün ve çok ıslatmadan yapıştırıcı lekesi olan yeri bu bezle silin.
  • Yapıştırıcı temas eden kumaşı bir müddet kurumaya bekletin. Kuruduktan sonra kredi kartı veya benzeri sert bir cisimle kumaşa zarar vermeden yapıştırıcı lekelerini kazıyabilirsiniz.

Kumaştan Yapıştırıcı Lekesini Çıkarma

Kumaş üzerindeki yapıştırıcı lekesini çıkarma işlemlerinde bu yöntemleri kullandığınız halde etkili sonuçlara ulaşamadıysanız aseton ve amonyak uygulama işlemlerine geçebilirsiniz. Kurumuş yapıştırıcı lekesinin üzerini kaplayacak miktarda aseton döktükten sonra lekenin yumuşamasını bekleyin. Ardından jilet veya zımpara kullanarak lekeyi kazıyın. Yine aynı şekilde 2 yemek kaşığı amonyak esanslı temizleyiciyi 1 bardak ılık suyla karıştırdıktan sonra bu karışımı kağıt havlu yardımıyla yapıştırıcı lekesi olan bölgeye uygulayarak lekeyi çıkarabilirsiniz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

En İyi Ahşap Yapıştırıcı Hangisidir?

Yapıştırıcı Elden Nasıl Çıkar?

Plastik Yapıştırıcı Ürünler

Japon Yapıştırıcı Nasıl Çıkar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir